Verbatim AA Alkaline Batteries
£4.24
£3.53
AA Alkaline Batteries, 1.5V, 10 Pcs
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49875 |
| EAN | 0023942498759 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AA batteries are the most popular model. They are recommended for use in devices such as portable radios, MP3 players, cameras and TV / DVD remote controls.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of battery cells | 10 |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942498759 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942498759 |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Verbatim AA Alkaline Batteries
£4.24
£3.53
|
Hot Product
Duracell D357 household battery Single...
£5.14
£4.28
|
Ansmann 5015332 household battery Sing...
£5.04
£4.20
|
New
Duracell MN1604B1 household battery Si...
£5.14
£4.28
|
Popular
Duracell DL2430 household battery Sing...
£3.83
£3.19
|
Recommended
Duracell D389 household battery Single...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49875
|
D357
|
5015332
|
MN1604B1
|
DL2430
|
D389
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Ansmann
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Silver-Oxide (S)
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Silver-Oxide (S)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|