Vision TC 0.5MCAT6A networking cable White 0.5 m Cat6a U/UTP (UTP)
£9.25
£7.71
0.5m, CAT6A, White
| SKU | TC 0.5MCAT6A |
|---|---|
| EAN | 1043055400004 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
White CAT6A Cable 0.5m
TC 0.5MCAT6A SAP: 10430554
TC 0.5MCAT6A SAP: 10430554
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.2 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Cable length | 0.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Vision TC 0.5MCAT6A networking cable W...
£9.25
£7.71
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC 0.5MCAT6A
|
705910
|
506-94
|
605516
|
83412
|
83147
|
| Manufacturer |
Vision
|
Equip
|
Sandberg
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|