Vivolink PROAUDXLRFJACK10 audio cable 10 m XLR 6.35mm Black
£45.41
£37.84
XLR Female to Mono Jack 6.35mm, Cable 10m
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
| Connector 2 | 6.35mm |
|---|---|
| Connector 1 | XLR |
| Cable length | 10 m |
| SKU | PROAUDXLRFJACK10 |
| EAN | 5704174985792 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High Performance Stage Audio Cable in extremely high quality for crystal clear sound and
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR to Mono Jack TS.
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR to Mono Jack TS.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | 6.35mm |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 78 g |
| Package weight | 600 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 600 g |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 78 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROAUDXLRFJACK10 audio cable...
£45.41
£37.84
|
Vivolink PROAUDXLRJACK10 audio cable 1...
£46.68
£38.90
|
Microconnect AUDSPEAKER9-100 audio cab...
£55.18
£45.98
|
Vivolink PROMJXLRS15 audio cable 15 m...
£50.86
£42.38
|
Vivolink PROAUDJACKS20-1CON audio cabl...
£46.54
£38.78
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDXLRFJACK10
|
PROAUDXLRJACK10
|
AUDSPEAKER9-100
|
PROMJXLRS15
|
PROAUDJACKS20-1CON
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
Microconnect
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
XLR
|
XLR
|
N/A
|
3.5mm
|
6.35mm
|
| Connector 2 |
6.35mm
|
6.35mm
|
N/A
|
XLR
|
N
|