Acer Veriton VX2722G - i7-14700 CPU, 16GB, 512GB SSD, Black, Windows 11 Pro Compact Business Desktop
£725.27
£604.39
Veriton VX2722G - i7-14700 CPU, 16GB, 512GB SSD, Black, Windows 11 Pro Compact Business Desktop
- 14th Gen Intel Core i7 Processor
- 512GB PCIe M.2 SSD and 16GB DDR5 Memory
- WiFi 6E Connectivity and 7 USB Ports
- Trusted Platform Module 2.0 for Business Grade Security
| SKU | DT.R5YEK.004 |
|---|---|
| EAN | 4711474828682 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Veriton |
The Veriton 2000 Compact Tower delivers stylish and affordable entry-level business desktops with the latest 14th Gen Intel Core processors, strong security, flexible manageability, and a host of connectivity options.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cache | 61 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 180 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102.5 mm |
| Depth | 307.7 mm |
| Height | 332 mm |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Acer Veriton VX2722G - i7-14700 CPU, 1...
£725.27
£604.39
|
Bestseller
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-12100...
£706.50
£588.75
|
Popular
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-12400...
£692.33
£576.94
|
TERRA 1009994 PC/workstation Intel® Co...
£611.09
£509.24
|
New
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100...
£1,015.20
£846.00
|
Recommended
HP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-...
£883.62
£736.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT.R5YEK.004
|
6B2R8EA#ABU
|
6B2S0EA#ABU
|
1009994
|
6U4S0EA#ABU
|
885M2EA#ABU
|
| Manufacturer |
Acer
|
HP
|
HP
|
TERRA
|
HP
|
HP
|
| Display included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i7
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
N/A
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Optical drive type |
N
|
DVD±RW
|
DVD±RW
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
PC
|
N/A
|
N/A
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|