AddOn Networks ADD-2FCAT6A-RD networking cable Red 0.6 m Cat6a U/UTP (UTP)
£6.30
£5.25
2ft RJ-45 (Male) to RJ-45 (Male) Straight Cat6A UTP PVC Copper Patch Cable
| Cable length | 0.6 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ADD-2FCAT6A-RD |
| EAN | 0821456734963 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a RJ-45 (male) to RJ-45 (male) Cat6A UTP PVC-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.6 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.6 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AddOn Networks ADD-2FCAT6A-RD networki...
£6.30
£5.25
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
Hot Product
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ADD-2FCAT6A-RD
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83165
|
83490
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|