C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Network Patch Cable - White
£6.90
£5.75
Cat6 Snagless Patch Cable White 5m
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 83490 |
| EAN | 0757120834908 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
More room for your information to travel at faster speeds. Designed to handle the high bandwidth needs of transferring video, sound and data, Cat6 is the next generation of network cables. The moulded, snagless boot prevents unwanted cable snags during installation and provides strain-relief. A perfect replacement for your Cat5E cable when it no longer supports the bandwidth you need to carry information to and from your personal computer or network. Cables To Go Cat6 550MHz snagless patch cables are available in a variety of colours to easily colour-code your network installation.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Frequency | 550 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83490
|
705910
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83147
|
| Manufacturer |
C2G
|
Equip
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|