AddOn Networks ADD-7FCAT6A-RD networking cable Red 2.13 m Cat6a U/UTP (UTP)
£8.22
£6.85
7ft, RJ-45, Cat6a, UTP, PVC, Copper
| Cable length | 2.13 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ADD-7FCAT6A-RD |
| EAN | 0821456737971 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 2.13m (7.0ft) RJ-45 (male) to RJ-45 (male) red Cat6A UTP PVC-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2.13 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2.13 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AddOn Networks ADD-7FCAT6A-RD networki...
£8.22
£6.85
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ADD-7FCAT6A-RD
|
705910
|
506-94
|
83412
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Equip
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|