Adesso SCR-100 smart card reader Indoor USB USB 2.0 Black
£22.20
£18.50
Smart Carder Reader, USB 2.0, 65x 85 x 9.5 mm, 60 g
| SKU | SCR-100 |
|---|---|
| EAN | 0783750009997 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | In Stock |
CAC USB Smart Card Reader
CAC ( Common Access Card) smart card reader is an easy-to-install USB device suited for all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications.
SCR-100-1-windowsCard compatibility
Support banks, post office, chip cards issued all over the country. Can be used for CAC (Common Access Card), Government ID, and National ID. For all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications: ActivClient, AKO, OWA, DKO, JKO, NKO, BOL, GKO, Marinenet, AF Portal, Pure Edge Viewer, ApproveIt, DCO, DTS, LPS, Disa Enterprise Email etc. Compatible with a wide variety of smart card operations for digital authentication and security, Network ATM transfer, payment, balance inquiries, Tax, water, electricity payment, Credit card bill payment, cash card payment.
SCR-100-1-Certified USBPlug and Play
Plug and Play, no driver needed.
CAC ( Common Access Card) smart card reader is an easy-to-install USB device suited for all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications.
SCR-100-1-windowsCard compatibility
Support banks, post office, chip cards issued all over the country. Can be used for CAC (Common Access Card), Government ID, and National ID. For all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications: ActivClient, AKO, OWA, DKO, JKO, NKO, BOL, GKO, Marinenet, AF Portal, Pure Edge Viewer, ApproveIt, DCO, DTS, LPS, Disa Enterprise Email etc. Compatible with a wide variety of smart card operations for digital authentication and security, Network ATM transfer, payment, balance inquiries, Tax, water, electricity payment, Credit card bill payment, cash card payment.
SCR-100-1-Certified USBPlug and Play
Plug and Play, no driver needed.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Product type | Universal smart card reader |
| Application area | Access control |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Supported protocols | T0, T1 |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Width | 65 mm |
| Height | 95 mm |
| Depth | 85 mm |
| Weight | 60 g |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Supported protocols | T0, T1 |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Interface | USB 2.0 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
| Packaging data | |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Adesso SCR-100 smart card reader Indoo...
£22.20
£18.50
|
Popular
Manhattan USB-A Contact Smart Card Rea...
£19.82
£16.52
|
ACS APG8201-B2 smart card reader Indoo...
£29.82
£24.85
|
Bestseller
HID Identity OMNIKEY 3121 smart card r...
£24.96
£20.80
|
Hot Product
Omnikey R30210315-1 smart card reader...
£26.88
£22.40
|
Conceptronic SCR01BC USB-C Smart ID Ca...
£19.44
£16.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SCR-100
|
102049
|
APG8201-B2
|
R31210320-01
|
R30210315-1
|
SCR01BC
|
| Manufacturer |
Adesso
|
Manhattan
|
ACS
|
HID Identity
|
Omnikey
|
Conceptronic
|