ALOGIC Tandem 10,000mAh Power Bank with 22W USB-C and Lightning Cables
£27.20
£22.67
Tandem 10,000mAh Power Bank with 22W USB-C and Lightning Cables
| SKU | AL10KPBTN-BLK |
|---|---|
| EAN | 9350784101235 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Power You Can Rely On
Whether you have an old phone or a brand new one, an Apple or an Android, Tandem's built-in USB-C and Lightning cables ensure you'll always have what you need to charge.
USB-C and Lightning Fast Charging
Charge in Tandem
Tandem can charge two devices at once, while being recharged itself.
Easy to Carry
Tandem's looped USB-C cable make it easy to store when not in use.
USB-C and
Lightning Fast Charging
Whether you have an old phone or a brand new one, an Apple or an Android, Tandem's built-in USB-C and Lightning cables ensure you'll always have what you need to charge.
USB-C and Lightning Fast Charging
Charge in Tandem
Tandem can charge two devices at once, while being recharged itself.
Easy to Carry
Tandem's looped USB-C cable make it easy to store when not in use.
USB-C and
Lightning Fast Charging
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Wireless charging | No |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery up to | 22 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Lightning connector | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 150 m |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C, Lightning |
| Power | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Cable length | 150 m |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
You may also be interested in
| Product |
ALOGIC Tandem 10,000mAh Power Bank wit...
£27.20
£22.67
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£23.93
£19.94
|
Hot Product
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£33.60
£28.00
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£23.93
£19.94
|
Popular
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£31.42
£26.18
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£29.86
£24.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AL10KPBTN-BLK
|
320-42
|
420-53
|
420-58
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|