ALOGIC Tandem+ 20,000mAh Power Bank with 30W USB-C and Lightning Cables
£38.72
£32.27
Tandem+ 20,000mAh Power Bank with 30W USB-C and Lightning Cables
| SKU | AL20KPBTN-BLK |
|---|---|
| EAN | 9350784101259 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
Power You Can Rely On
Whether you have an old phone or a brand new one, an Apple or an Android, Tandem's built-in USB-C and Lightning cables ensure you'll always have what you need to charge.
USB-C and Lightning Fast Charging
Charge in Tandem
Tandem can charge two devices at once, while being recharged itself.
Easy to Carry
Tandem's looped USB-C cable make it easy to store when not in use.
USB-C and
Lightning Fast Charging
Whether you have an old phone or a brand new one, an Apple or an Android, Tandem's built-in USB-C and Lightning cables ensure you'll always have what you need to charge.
USB-C and Lightning Fast Charging
Charge in Tandem
Tandem can charge two devices at once, while being recharged itself.
Easy to Carry
Tandem's looped USB-C cable make it easy to store when not in use.
USB-C and
Lightning Fast Charging
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Wireless charging | No |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery up to | 30 W |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| Lightning connector | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 150 m |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C, Lightning |
| Power | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Cable length | 150 m |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
You may also be interested in
| Product |
ALOGIC Tandem+ 20,000mAh Power Bank wi...
£38.72
£32.27
|
Recommended
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£44.21
£36.84
|
Sandberg Survivor Powerbank 20000
£49.54
£41.28
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£33.60
£28.00
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£49.55
£41.29
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£31.42
£26.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AL20KPBTN-BLK
|
420-35
|
420-36
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
420-59
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|