AMD Instinct MI210 64 GB High Bandwidth Memory 2E (HBM2E)
£8,284.12
£6,903.43
AMD Instinct MI210, 64 GB, High Bandwidth Memory 2E (HBM2E), 4096 bit, 1600 MHz, PCI Express x16 4.0
| SKU | 100-300000008H |
|---|---|
| EAN | 0692521009671 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
AMD Instinct MI210. Graphics processor family: AMD. Discrete graphics card memory: 64 GB, Graphics card memory type: High Bandwidth Memory 2E (HBM2E), Memory bus: 4096 bit, Memory clock speed: 1600 MHz. Interface type: PCI Express x16 4.0. Cooling type: Passive
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Stream processors | 6656 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory bus | 4096 bit |
| Graphics card memory type | High Bandwidth Memory 2E (HBM2E) |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Cooling type | Passive |
| Technical details | |
| Cooling type | Passive |
| TV tuner integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Length | 267 mm |
You may also be interested in
| Product |
AMD Instinct MI210 64 GB High Bandwidt...
£8,284.12
£6,903.43
|
PNY RTX PRO 6000 Blackwell Workstation...
£11,319.84
£9,433.20
|
PNY RTX PRO 6000 Blackwell Workstation...
£11,406.08
£9,505.07
|
|---|---|---|---|
| SKU |
100-300000008H
|
VCNRTXPRO6000-SB
|
VCNRTXPRO6000-PB
|
| Manufacturer |
AMD
|
PNY
|
PNY
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Maximum resolution |
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Graphics card memory type |
High Bandwidth Memory 2E (HBM2E)
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Memory bus |
4096 bit
|
448bit to 512bit
|
448bit to 512bit
|
| Graphics processor |
N/A
|
RTX PRO 6000
|
RTX PRO 6000
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
4
|
4
|
| Cooling type |
passive
|
active
|
active
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|