B-Tech Large Universal Flat Screen Trolley / Floor Stand (VESA 800 x 600) - 1.8m Ø50mm Poles
£269.64
£224.70
Large Universal Flat Screen Trolley / Floor Stand (VESA 800 x 600) - 1.8m Ø50mm Poles
- Heavy duty stylish flat screen trolley suitable for screens
- up to 60” (127cm) / 50kg (110lbs)
- Maximum distance between fixings: H: 800mm (31.5”)
- Fits all VESA® fixings up to 800 x 600mm
- (horizontal screen orientation, 800 x 400mm in portrait style)
- Mounts screen in landscape or portrait style
- Includes universal flat screen Interface Kit
- 1.8m ø50mm black poles supplied with 5 cable management holes
- Non-marking 3” locking/braked castors included
- Also supplied with optional screw in levelling feet
- Trolley Dimensions (including wheels):
- Height: 1940mm (76.4”) Depth: 782mm (30.8”), Width: 1120mm (44.1”)
| Maximum screen size | 60 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | BT8503/B |
| EAN | 5019318085451 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
Designed for large screens mounted in landscape or portrait style, the BT8503 is ideal for all professional applications. A simple 'hook-on' installation makes fitting a screen to the trolley quick and easy. The BT8503 includes non-marking braked castors and alternative levelling feet, to create either a portable or freestanding configuration.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1120 mm |
| Depth | 782 mm |
| Height | 1940 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 94039010 |
You may also be interested in
| Product |
New
B-Tech Large Universal Flat Screen Tro...
£269.64
£224.70
|
Popular
B-Tech Telescopic Universal Flat Scree...
£266.40
£222.00
|
SMS Smart Media Solutions Multi Displa...
£355.32
£296.10
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions PW010010 sig...
£228.60
£190.50
|
Bestseller
Elo Touch Solutions E048069 signage di...
£271.62
£226.35
|
Hot Product
B-Tech Universal Flat Screen Ceiling M...
£228.60
£190.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8503/B
|
BT8426/B
|
PW010020
|
PW010010
|
E048069
|
BT8424-100/B
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
B-Tech
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
B-Tech
|
| Mounting type |
Floor
|
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Ceiling
|