B-Tech SYSTEM X - Extension Kit for BT8380 - Black
£31.92
£26.60
SYSTEM X - Extension Kit for BT8380 - Black
- Combines BT8380 Vertical Support Columns to create taller installs
- Spring-loaded bearings allow the joining bars to move easily into position
- Columns slide easily into position to create a seamless join
- Securely lock the columns in place using the internal grub screws
- Includes 2 bars with hex bolts to make rear assembly quicker
- TUV certified
| SKU | BT8380-EXTV/B |
|---|---|
| EAN | 5019318305900 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
For Taller Installs
The BT8380-EXTV is an extension kit designed to extend vertical columns to a desired height, perfect for creating extra tall video walls and other digital signage installations. The kit consists of 4 steel joining bars which fit into the channels inside the column. The joining bars are then held firmly together using the internal grub screws and hex bolts. The underside of the joining bars feature spring-loaded bearings which allows the bars to move easily into their fixed position.
The BT8380-EXTV is an extension kit designed to extend vertical columns to a desired height, perfect for creating extra tall video walls and other digital signage installations. The kit consists of 4 steel joining bars which fit into the channels inside the column. The joining bars are then held firmly together using the internal grub screws and hex bolts. The underside of the joining bars feature spring-loaded bearings which allows the bars to move easily into their fixed position.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Column mount |
| Compatibility | BT8380 |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Features | |
| Product type | Column mount |
| Compatibility | BT8380 |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Housing material | Metal |
| Technical details | |
| Manual | Yes |
| Compatibility | BT8380 |
| Product colour | Black |
| Certification | TUV |
| Compliance certificates | cTUVus |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.8 mm |
| Height | 180 mm |
| Depth | 15.8 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Certification | TUV |
| Compliance certificates | cTUVus |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
You may also be interested in
| Product |
B-Tech SYSTEM X - Extension Kit for BT...
£31.92
£26.60
|
Popular
B-Tech SYSTEM 2 - Internal Pole Joiner...
£26.88
£22.40
|
Bestseller
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Ceiling /...
£41.17
£34.31
|
Hot Product
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Accessory...
£26.88
£22.40
|
Recommended
Lindy 700mm Pole with Desk Clamp and C...
£28.94
£24.12
|
New
B-Tech SYSTEM X - Joining Plate Kit fo...
£39.00
£32.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8380-EXTV/B
|
BT7823/Z
|
BT7822/B
|
BT7051/B
|
40951
|
BT8380-JPK/B
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
Lindy
|
B-Tech
|