B-Tech SYSTEM X - VESA 200 Flat Screen Interface Arms for BT8390 (Pair)
£42.12
£35.10
SYSTEM X - VESA 200 Flat Screen Interface Arms for BT8390 (Pair)
- Part of the System X range for use in a variety of applications
- Ideal for menu boards and other multi-screen installations
- Also ideal for specialist stretch screens using VESA 600 x 200 fixings (landscape orientation)
- Universal design compatible with most screens
- Suitable for landscape or portrait mounting
- High-end aesthetic quality
- Lateral adjustment - position arms anywhere along the length of the rail
- Includes levelling screws to adjust the screen height
- Safety screws help prevent unauthorised removal of screens
- Simple 'hook-on' installation
- All mounting hardware included
| SKU | BT8390-VESA200F/B |
|---|---|
| EAN | 5019318501203 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
Ideal for single row, multi-screen installations, these interface arms are designed to mount small to medium sized screens in a fixed position along System X horizontal mounting rails. The universal design is compatible with a variety of different screens and allows them to be mounted in either landscape or portrait orientations. Levelling screws on each interface arm provides post installation height adjustment and a mounted depth of 48mm from the wall allows easy access for cables and connectors.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Rail |
| Product type | Flat panel mount arm |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Rail |
| Product type | Flat panel mount arm |
| Maximum screen size | 119.4 cm (47") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Product colour | Black |
| Cable management | No |
| Technical details | |
| Mounting type | Rail |
| Distance to the wall (max) | 4.8 cm |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 4.8 cm |
| Width | 28 mm |
| Height | 228 mm |
| Depth | 40 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
You may also be interested in
| Product |
New
B-Tech SYSTEM X - VESA 200 Flat Screen...
£42.12
£35.10
|
Bestseller
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Ceiling /...
£41.17
£34.31
|
SMS Smart Media Solutions FS040011 mon...
£60.84
£50.70
|
Hot Product
B-Tech SYSTEM 2 - Wall Mounting Bracke...
£49.92
£41.60
|
Popular
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Ceiling /...
£49.92
£41.60
|
Recommended
B-Tech SYSTEM X - Joining Plate Kit fo...
£39.00
£32.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT8390-VESA200F/B
|
BT7822/B
|
FS040011
|
BT7831/B
|
BT7808/B
|
BT8380-JPK/B
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
B-Tech
|
SMS Smart Media Solutions
|
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|