B-Tech Two-Piece Accessory Collar for Ø50mm Poles
£32.76
£27.30
Two-Piece Accessory Collar for Ø50mm Poles
- Allows a wide range of mounts and accessories to be fitted to System 2 poles
- Ideal for multi-screen installations onto poles using B-Tech's System X Range
- 2-piece split design for easy installation and for retro-fitting to existing installs
- Dual fixing points allow back-to-back installations onto a single collar
- 2-piece clamping method prevents installations from marking poles
- Supplied with cover plates for a neat and tidy finish*
- All mounting hardware included
| SKU | BT7841/B |
|---|---|
| EAN | 5019318079504 |
| Manufacturer | B-Tech |
| Availability | In Stock |
The BT7841 Ø50mm Accessory Collar is a core component of the 'System 2' range and is designed to attach a variety of different mounts and accessories onto B-Tech poles. The 2-piece split design makes installation quick and simple and also allows accessories to be retro-fitted to existing installations without the need to disassemble anything. Finished installations look neat and tidy thanks to plastic cover plates which are included as standard.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Clamp |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Clamp |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 86.2 mm |
| Height | 16 mm |
| Diameter | 5 cm |
| Depth | 85 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024200 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
B-Tech Two-Piece Accessory Collar for...
£32.76
£27.30
|
Popular
B-Tech SYSTEM 2 - Internal Pole Joiner...
£26.88
£22.40
|
Hot Product
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Ceiling /...
£41.17
£34.31
|
Recommended
B-Tech SYSTEM 2 - Heavy Duty Accessory...
£26.88
£22.40
|
Lindy 700mm Pole with Desk Clamp and C...
£28.94
£24.12
|
New
B-Tech SYSTEM X - Joining Plate Kit fo...
£39.00
£32.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BT7841/B
|
BT7823/Z
|
BT7822/B
|
BT7051/B
|
40951
|
BT8380-JPK/B
|
| Manufacturer |
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
B-Tech
|
Lindy
|
B-Tech
|