Brother TN-625XXLBK Toner-kit black extra High-Capacity, 7.5K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8430/8570
£140.00
£116.67
Brother TN625XXLBK black toner cartridge - single pack. Prints up to 7,500 pages.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Super high yield black toner printing up to 7,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN625XXLBK |
|---|---|
| EAN | 4977766843591 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN625XXLBK black laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN625XXLBK laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-EX 570, Brother HL-L 8570 CDW, Brother HL-L 8430 CDWT, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother MFC-EX 570 Series, Brother HL-L 8430 CDW, Brother MFC-EX 575, Brother MFC-L 8730 CDW, Brother MFC-L 8930 CDW, Brother HL-L 8400 Series, Brother MFC-L 8970 CDW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 7500 pages |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN625XXLBK |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 938 g |
| Weight | 550 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 938 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN625XXLBK |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TN-625XXLBK Toner-kit black ex...
£140.00
£116.67
|
HP 643A toner cartridge Original Yellow
£171.00
£142.50
|
HP Q6000A toner cartridge 1 pc(s) Orig...
£131.40
£109.50
|
Popular
HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
£118.80
£99.00
|
Bestseller
Ricoh 841817 Toner black, 29.5K pages...
£117.00
£97.50
|
Hot Product
Ricoh 841818 Toner yellow, 18K pages f...
£158.40
£132.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN625XXLBK
|
Q5952-67901
|
Q6000-67902
|
Q6470-67901
|
841817
|
841818
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
Ricoh
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
Ricoh
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|