Brother TN-625XXLM Toner-kit magenta extra High-Capacity, 6.5K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8430/8570
£288.35
£240.29
Brother TN625XXLM magenta toner cartridge - single pack. Prints up to 6,500 pages.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Super high yield magenta toner printing up to 6,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN625XXLM |
|---|---|
| EAN | 4977766843614 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN625XXLM magenta laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN625XXLM laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-L 8930 CDW, Brother HL-L 8430 CDW, Brother MFC-EX 570 Series, Brother MFC-L 8730 CDW, Brother MFC-EX 570, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother HL-L 8570 CDW, Brother HL-L 8400 Series, Brother MFC-EX 575, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother HL-L 8430 CDWT
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 0 |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 6500 pages |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN625XXLM |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 928 g |
| Weight | 540 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 928 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN625XXLM |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Brother TN-625XXLM Toner-kit magenta e...
£288.35
£240.29
|
Recommended
Xerox 115R00077 Fuser kit, 100K pages...
£376.74
£313.95
|
Bestseller
Xerox 108R01122 Transfer-unit, 100K pa...
£304.92
£254.10
|
New
HP C9733A/645A Toner cartridge magenta...
£319.90
£266.58
|
Hot Product
HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages f...
£356.40
£297.00
|
Popular
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
£297.68
£248.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN625XXLM
|
115R00077
|
108R01122
|
C9733A
|
Q7503A
|
Q1339A
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Magenta
|
N/A
|
Black
|
Magenta
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
HP
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|