Brother TN-627M Toner-kit magenta ultra High-Capacity, 10K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8570
£266.03
£221.69
Brother TN627M magenta toner cartridge - single pack. Prints up to 10,000 pages.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Ultra high yield magenta toner printing up to 10,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN627M |
|---|---|
| EAN | 4977766843652 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN627M magenta laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN627M laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-L 8970 CDW, Brother MFC-EX 570 Series, Brother MFC-EX 575, Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-EX 570
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Magenta |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Weight | 600 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TN-627M Toner-kit magenta ultr...
£266.03
£221.69
|
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...
£221.40
£184.50
|
Popular
Xerox 115R00077 Fuser kit, 100K pages...
£376.74
£313.95
|
Bestseller
Xerox 108R01122 Transfer-unit, 100K pa...
£304.92
£254.10
|
Hot Product
HP C8543X/43X Toner cartridge black hi...
£255.25
£212.71
|
New
HP C9733A/645A Toner cartridge magenta...
£319.90
£266.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN627M
|
Q5953-67901
|
115R00077
|
108R01122
|
C8543X
|
C9733A
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Magenta
|
Magenta
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|