C2G Cat6a STP 1.5m networking cable Black
£5.68
£4.73
C2G Cat6a STP 1.5m, 1.5 m, Cat6a, RJ-45, RJ-45, Black
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6a |
| SKU | 89916 |
| EAN | 0757120899167 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
C2G Cat6a STP 1.5m. Cable length: 1.5 m, Cable standard: Cat6a, Connector 1: RJ-45, Connector 2: RJ-45, Product colour: Black
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6a |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1.5 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
C2G Cat6a STP 1.5m networking cable Bl...
£5.68
£4.73
|
Bestseller
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
Hot Product
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
89916
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83165
|
83490
|
| Manufacturer |
C2G
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|