Cisco Secure Firewall 1210 hardware firewall 1U 6 Gbit/s
£1,987.39
£1,656.16
Secure Firewall 1210 compact security appliance with ASA software
| SKU | CSF1210CE-ASA-K9 |
|---|---|
| EAN | 0889728575218 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco’s enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 6000 Mbit/s |
| Threat protection throughput | 6000 Mbit/s |
| Firewall throughput | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| TLS interception | 1000 MB/s |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Storage | |
| SSD capacity | 480 GB |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.4 - 0.17 A |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.38 kg |
| Width | 274.3 mm |
| Depth | 172.2 mm |
| Height | 28.2 mm |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Hard drive | |
| SSD capacity | 480 GB |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco Secure Firewall 1210 hardware fi...
£1,987.39
£1,656.16
|
Popular
Fortinet 22 x GE RJ45 ports (including...
£2,468.64
£2,057.20
|
Hot Product
Fortinet FortiGate-60F Hardware plus 3...
£1,684.50
£1,403.75
|
New
Fortinet FortiGate-80F Hardware plus 1...
£2,179.94
£1,816.62
|
SonicWall NSA 2700 hardware firewall 1...
£2,137.18
£1,780.98
|
Bestseller
Securepoint RC300S G5 Security UTM App...
£1,991.53
£1,659.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CSF1210CE-ASA-K9
|
FG-100F
|
FG-60F-BDL-950-36
|
FG-80F-BDL-950-12
|
02-SSC-4324
|
SP-UTM-11612
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Fortinet
|
Fortinet
|
Fortinet
|
SONICWALL
|
SecurePoint
|