Compulocks VESA Articulating Monitor Arm Mount Silver
£301.97
£251.64
Reach Articulating Arm VESA Mount, silver
| Maximum screen size | 21 " |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 660REACH |
| EAN | 0854340005269 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | In Stock |
The Reach is an articulated arm desk mounted stand with cable management. A slide on and off 100mm x 100 mm threaded VESA mount allows you to connect all of our enclosures and many screens up to 21 inches.
It has a wide range of motion including tilt, swing and pan with tightening bolts to secure the angle.
It has a wide range of motion including tilt, swing and pan with tightening bolts to secure the angle.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 53.3 cm (21") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Technical details | |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Silver |
| Cable management | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
You may also be interested in
| Product |
New
Compulocks VESA Articulating Monitor A...
£301.97
£251.64
|
Popular
Ergotron DS Series DS100 Dual Monitor...
£320.50
£267.08
|
Bestseller
Ergotron LX Series LX Wall Mount LCD A...
£306.00
£255.00
|
Ergotron LX Series Dual Stacking Arm 6...
£338.86
£282.38
|
Hot Product
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
£334.66
£278.88
|
Recommended
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
£252.54
£210.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
660REACH
|
33-322-200
|
45-243-026
|
45-248-026
|
ARMDUAL30
|
ARMSLIMDUO
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Aluminium
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
N/A
|
2 to 3
|
1 to 2
|
2 to 3
|
2
|
2
|