connektgear 2m 4 Way Power Extension Block - C14 Plug to 4 x UK Sockets - White
£8.16
£6.80
2m 4 Way Power Extension Block - C14 Plug to 4 x UK Sockets - White
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: 4 Gang UK Socket
- Cable length: 2m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: White
| SKU | 27-5031 |
|---|---|
| EAN | 5035624019812 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 4 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single C14 plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Swivel AC outlet | No |
| Placement supported | Indoor |
| Indication light | No |
| Power plug type | C14 coupler |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Certification | REACH |
| Weatherproof | No |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power | |
| Output voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| AC input voltage | 250 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Cable colour | White |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 258 x 54 x 0 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 350 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m 4 Way Power Extension B...
£8.16
£6.80
|
New
ONLINE USV-Systeme USV-Steckdosenleist...
£11.36
£9.47
|
Popular
Equip 3-Outlet Power Strip
£11.26
£9.38
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£12.16
£10.13
|
Hot Product
Microconnect GRU0063B power extension...
£11.17
£9.31
|
Microconnect GRU0063W power extension...
£9.55
£7.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-5031
|
KG10A3SCH
|
333280
|
GRU0065W
|
GRU0063B
|
GRU0063W
|
| Manufacturer |
connektgear
|
ONLINE USV-Systeme
|
Equip
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
4
|
N/A
|
3
|
6
|
6
|
6
|