connektgear 2m 8 Way Surge Protected UK Socket Tower Block with USB Type A and C Ports
£33.11
£27.59
2m 8 Way Surge Protected UK Socket Tower Block with USB Type A and C Ports
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 8 Gang UK Socket
- Connector 3: USB A 5V, 3A, 15W. 9V 2.0A, 18W. 12V, 1.5A, 18W Socket
- Connector 4: USB C 5V, 3A, 15W. 9V 2.22A, 20W. 12V, 1.67A, 20W Socket
- Connetor 5: USB A 5V, 3A, 15W. 9V 2.0A, 18W. 12V, 1.5A, 18W Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 2m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Surge energy rated up to 250J
- Colour: Black
| SKU | 27-8020S/USB |
|---|---|
| EAN | 5035624052055 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 8 socket tower extension block features a 20W USB Type C port and two USB Type A ports, allowing you to charge your devices quickly and efficiently. With built-in smart charging technology, it automatically detects connected devices and adjusts the power output for optimal performance - freeing up the main sockets for your standard appliances. Designed for homes, offices, workshops and any space where multiple devices need power, this extension tower keeps everything organised and charging simultaneously. It also includes a master on/off switch with integrated surge and overload protection, ensuring safe and reliable operation.
| Power | |
|---|---|
| USB charging | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Peak power | 18 W |
| Nominal current output | 13 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Power plug | BS1363A |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m 8 Way Surge Protected U...
£33.11
£27.59
|
Recommended
Brennenstuhl Secure-Tec Surge Protecti...
£48.36
£40.30
|
Hot Product
Brennenstuhl 1159750015 surge protecto...
£28.56
£23.80
|
Popular
Brennenstuhl 1153380318 surge protecto...
£48.36
£40.30
|
LogiLink PDU9C03 surge protector Black...
£33.60
£28.00
|
New
APC PM1WU2-GR surge protector White 1...
£48.36
£40.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-8020S/USB
|
1159540376
|
1159750015
|
1153380318
|
PDU9C03
|
PM1WU2-GR
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Brennenstuhl
|
Brennenstuhl
|
Brennenstuhl
|
LogiLink
|
APC
|
| AC outlets quantity |
8
|
6
|
6
|
9
|
9
|
1
|