connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
£1.56
£1.30
2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2900 |
| EAN | 5035624008243 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long-lasting performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector material | Nickel |
| Weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 50 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£1.56
£1.30
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£1.64
£1.37
|
Microconnect USBAAF2T USB cable USB 2....
£1.86
£1.55
|
Popular
Microconnect USBAA2 USB cable USB 2.0...
£2.24
£1.87
|
Microconnect USBAAF01 USB cable USB 2....
£1.79
£1.49
|
Hot Product
Microconnect USBAB1 USB cable USB 2.0...
£1.99
£1.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2900
|
26-2907
|
USBAAF2T
|
USBAA2
|
USBAAF01
|
USBAB1
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|