connektgear 4 Port Hub USB 2 Type A - Bus Powered - Black
£8.80
£7.33
4 Port Hub USB 2 Type A - Bus Powered - Black
- Connector 1: USB 2 Type A Male
- Connector 2: 4 x USB 2 Type A Female
- Connector 3: DC input socket (if additional power is required)
- Dimensions: 105 x 18 x 12.8mm
- Cable length: 100mm
- Case material: Plastic
- Colour: Black
- System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 25-0054 |
| EAN | 5035624013902 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 4 port USB 2 Type A hub is a great way to add more USB ports to your laptop or PC. It's easy to use - just plug it in and you're ready to go. It's also small, light and requires no external power, so it's perfect for taking with you on the go. With this hub, you can connect to 4 devices at the same time, such as a keyboard, mouse, memory stick, or charger.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 |
| Terminal block port | No |
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | No |
| Line-in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Combo headphone/mic port | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Cable length | 0.1 m |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| 3D | No |
| Host interface | USB 2.0 |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | DC |
| USB charging port | Yes |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Connection to PC | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Country of origin | China |
| Overload protection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 18 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
| Connection to PC | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 4 Port Hub USB 2 Type A -...
£8.80
£7.33
|
Hot Product
DeLOCK 61724 interface hub 480 Mbit/s...
£12.94
£10.78
|
Recommended
Manhattan USB-A 4-Port Micro Hub, 4x U...
£10.79
£8.99
|
LogiLink USB 2.0 4-Port Hub 480 Mbit/s...
£12.96
£10.80
|
Popular
Belkin F4U021BT interface hub 480 Mbit...
£12.19
£10.16
|
Microconnect MC-USB2.0HUB4P interface...
£12.40
£10.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0054
|
61724
|
160605
|
UA0139
|
F4U021BT
|
MC-USB2.0HUB4P
|
| Manufacturer |
connektgear
|
DeLOCK
|
Manhattan
|
LogiLink
|
Belkin
|
Microconnect
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|