connektgear HP532 Triple Connector Headset with Boom Mic USB Type A & C & 3.5mm - Black
£19.01
£15.84
HP532 Triple Connector Headset with Boom Mic USB Type A & C & 3.5mm - Black
- Over-head style headphones
- Padded and adjustable headband
- Adjustable microphone
- Two year warranty
- Compatibility: PC/Mobile device
- Cable length: 2m +/-10%
- Connector 1: 3.5mm jack
- Connector 2: USB 2 Type A
- Connector 3: USB Type C
- Microphone style: Boom
- Frequency range: 20-20kHz
- Impedance: 32Ohm +/-10%
- Sensitivity: 113 +/- 3dB
- Driver unit: 40mm
- Ear cup material: PU
- Headband material: ABS
- Colour: Black
- Barcode: 5035624047754
- Commodity Code: 8518300090
| SKU | 24-1532 |
|---|---|
| EAN | 5035624047754 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our premium multi-connector headset is designed for durability, functionality, and comfort. Equipped with USB Type C, USB 2 Type A, and mini-jack connectors, this headset provides connectivity to a wide range of devices. The adjustable boom mic and headband allow you to communicate easily and comfortably. It also provides crisp audio and excellent sound clarity to make listening to music, work calls, and socialising effortless. The padded ear cups and adjustable headband are designed to provide external noise reduction with a comfortable experience. With its three connectors, this headset is compatible with both legacy and newer devices, effectively future proofing your devices.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | No |
| Foldable | No |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Detachable cable | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | No |
| Country of origin | China |
| Head-band cushion | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | No |
| Foldable | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 6.35 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone | |
|---|---|
| Detachable microphone | No |
| Number of microphones | 1 |
| Packaging data | |
| Package width | 227 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 187.5 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 0.0825 g |
| Logistics data | |
| Commodity code | 8518300090 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Volume control | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
connektgear HP532 Triple Connector Hea...
£19.01
£15.84
|
Recommended
Logitech 960 USB Computer Headset
£20.35
£16.96
|
Hot Product
Logitech H340 USB Computer Headset
£24.67
£20.56
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£26.33
£21.94
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
£20.90
£17.42
|
Sony MDR-ZX110AP
£18.88
£15.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-1532
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
MDRZX110APW.CE7
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sony
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
| Recommended usage |
N/A
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|