CoreParts IA2T2I253 internal hard drive 2 TB 7200 RPM
£140.40
£117.00
3.5" SATA Hotswap 2TB 7200rpm
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | IA2T2I253 |
| EAN | 5711783854029 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 400 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 30 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts IA2T2I253 internal hard driv...
£140.40
£117.00
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£205.20
£171.00
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£205.20
£171.00
|
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£134.23
£111.86
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in non-Hot...
£125.93
£104.94
|
Popular
Western Digital Blue internal hard dri...
£194.29
£161.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IA2T2I253
|
529FG
|
7J9RN
|
DELL-500SATA/7-S11
|
DELL-500SATA/7-BWC
|
WD5000AAKX
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
N/A
|