CoreParts MBA1085 power adapter/inverter Indoor 18 W Black
£21.60
£18.00
Power Adapter for West.Digital 18W 12V 1.5A Plug:5.5*2.5 EU Wall
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | External Hard Drives |
|---|---|
| Power supply type | indoor |
| SKU | MBA1085 |
| EAN | 5711045675096 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 18 W |
| Output voltage | 12 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | External hard drive |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Western Digital |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 18 W |
| Output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 1.5 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | External hard drive |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 5.5*2.5 |
| Compatibility | Western Digital |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 158 mm |
| Depth | 107 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 146 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 5.5x2.5 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBA1085 power adapter/invert...
£21.60
£18.00
|
Popular
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Bestseller
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£25.40
£21.17
|
Hot Product
DELL N6M8J power adapter/inverter Indo...
£26.98
£22.48
|
New
Acer AC Adaptor 65W power adapter/inve...
£32.38
£26.98
|
Recommended
ASUS 0A001-00340400 power adapter/inve...
£28.56
£23.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBA1085
|
DF263
|
F7970
|
N6M8J
|
KP.06503.005
|
0A001-00340400
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Acer
|
ASUS
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
External hard drive
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Universal
|