CoreParts MBXHP-AC0071 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
£21.60
£18.00
Smart Power Adapter for HP 65W 18.5V 3.5A Plug:4.5*3.0 Including EU Power Cord and Smart Dongle for HP
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Thin client |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXHP-AC0071 |
| EAN | 5704174653868 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Power plug type | Type F |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 18.5 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Thin client |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 18.5 V |
| AC adapter output current | 3.5 A |
| Performance | |
| Brand compatibility | HP |
| Power plug type | Type F |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Thin client |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Connector(s) | 4.5*3.0 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 260 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 4.5x3.0 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXHP-AC0071 power adapter/i...
£21.60
£18.00
|
Popular
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Bestseller
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£25.40
£21.17
|
Hot Product
DELL N6M8J power adapter/inverter Indo...
£26.98
£22.48
|
New
Acer AC Adaptor 65W power adapter/inve...
£32.38
£26.98
|
Recommended
ASUS 0A001-00340400 power adapter/inve...
£28.56
£23.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXHP-AC0071
|
DF263
|
F7970
|
N6M8J
|
KP.06503.005
|
0A001-00340400
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Acer
|
ASUS
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Thin client
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Universal
|