CoreParts MBXUSBA-AC0004 mobile device charger Universal White AC Indoor
£24.96
£20.80
Multi-Port USB Charger White 50W 5V 2.4A USB-A 5-ports with 2.4A each (Green port=QC3.0) Including 1.2m EU Power Cord, Multi-Port Charger
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBXUSBA-AC0004 |
| EAN | 4040849445651 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 6 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Certification | CE |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type A |
| Output current | 2400 mA |
| Maximum power | 40 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Output voltage | 5 V |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 6 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 92 mm |
| Package weight | 274 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 92 mm |
| Package weight | 274 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXUSBA-AC0004 mobile device...
£24.96
£20.80
|
New
TomTom Universal Home Charger
£22.56
£18.80
|
Hot Product
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£27.62
£23.02
|
Bestseller
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£28.80
£24.00
|
Popular
Avaya 700466253 mobile device charger...
£35.88
£29.90
|
Recommended
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£20.47
£17.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSBA-AC0004
|
9UUC.011.00
|
450-16938
|
450-18066
|
700466253
|
USB2PACBK
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
TomTom
|
DELL
|
DELL
|
Avaya
|
StarTech.com
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|