CoreParts MMCF/512 memory card 0.5 GB CompactFlash
£37.44
£31.20
512MB Memory Card Major 80MB/Sec read/write speed
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 months Warranty
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 0.5 GB |
| SKU | MMCF/512 |
| EAN | 5705965577431 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a range of our Flash Memory, that match the performance of your original Flash memory with different sizes, shape, speeds and capacities, for Consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers. We also offer customized logo print solutions and gift box options.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 0.5 GB |
| X-speed rating | 40 |
| Flash card type | CompactFlash |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Interface type | Type I |
| Capacity | 0.5 GB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Width | 145 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 124 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package weight | 28 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface type | Type I |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MMCF/512 memory card 0.5 GB...
£37.44
£31.20
|
Popular
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 UHS-...
£42.12
£35.10
|
Bestseller
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£34.32
£28.60
|
Recommended
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£40.56
£33.80
|
Hot Product
SanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I...
£30.70
£25.58
|
Transcend microSD Card SDXC 300S 128GB...
£42.12
£35.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MMCF/512
|
TS16GUSDU1
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
SDSQXAF-032G-GN6AA
|
SDSQXAF-032G-GN6MA
|
TS128GUSD300S-A
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Transcend
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Transcend
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
N/A
|
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
128GB to 256GB
|