CoreParts MSSAS01 interface cards/adapter SATA
£13.85
£11.54
SAS to SATA adapter
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Host interface | SAS |
|---|---|
| Output interface | SATA |
| SKU | MSSAS01 |
| EAN | 5704174947912 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
CoreParts offers a range of covers, that’s compatible with all major brands for smart devices. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | SATA |
| Host interface | SAS |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Width | 169 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts MSSAS01 interface cards/adap...
£13.85
£11.54
|
Bestseller
StarTech.com 2 Port USB Motherboard He...
£13.18
£10.98
|
Recommended
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...
£14.75
£12.29
|
LogiLink PC0033 interface cards/adapte...
£39.00
£32.50
|
Popular
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£20.71
£17.26
|
Citizen TZ66803-0 interface cards/adap...
£5.82
£4.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MSSAS01
|
USBMBADAPT2
|
ICUSB232INT1
|
PC0033
|
USB3SPLATE
|
TZ66803-0
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Citizen
|
| Host interface |
SAS
|
IDC
|
IDC
|
PCIe
|
IDC
|
N/A
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
SATA
|
USB 2.0
|
Serial
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 1.1
|