StarTech.com 2 Port USB Motherboard Header Adapter
£13.18
£10.98
2 Port USB Motherboard Header Adapter
| Host interface | IDC |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | USB 2.0 |
| SKU | USBMBADAPT2 |
| EAN | 0065030828451 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
This USB A to USB Motherboard 4-Pin Header plugs directly into a motherboard USB header, providing two standard USB A female ports.
A cost-effective solution for any application requiring internal USB 2.0 female ports, including using a bootable USB flash drive as a SSD or collecting data in embedded applications.
The StarTech.com Advantage
- Converts a motherboard USB connector into two USB A Female ports
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
A cost-effective solution for any application requiring internal USB 2.0 female ports, including using a bootable USB flash drive as a SSD or collecting data in embedded applications.
The StarTech.com Advantage
- Converts a motherboard USB connector into two USB A Female ports
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Host interface | IDC |
| Performance | |
| Product colour | Black, Green, Stainless steel |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black, Green, Stainless steel |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black, Green, Stainless steel |
| Features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 30 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
StarTech.com 2 Port USB Motherboard He...
£13.18
£10.98
|
Hot Product
StarTech.com 2 Port USB A Female Low P...
£10.63
£8.86
|
Recommended
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...
£14.75
£12.29
|
Citizen TZ66803-0 interface cards/adap...
£5.82
£4.85
|
Popular
Manhattan USB-A to SATA 2.5" Adap...
£19.70
£16.42
|
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD inter...
£19.55
£16.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBMBADAPT2
|
USBPLATELP
|
ICUSB232INT1
|
TZ66803-0
|
130424
|
USB3.0SATA2.5SSDHDD
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Citizen
|
Manhattan
|
Microconnect
|
| Host interface |
IDC
|
IDC
|
IDC
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
| Output interface |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
Serial
|
USB 1.1
|
SATA
|
N/A
|