DICOTA D70339 display privacy filter 27.7 cm (10.9") Tablet Frameless display privacy filter
£62.40
£52.00
Privacy Filter 4-Way Self-Adhesive iPad Air 4.Gen / 5.Gen
- Easy to apply without air bubbles
- Protects the screen from four sides (left/right and top/bottom)
- Limits the viewing angle to ±30
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to the original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Removal without leaving any residue
| Suitable for | Tablet |
|---|---|
| Maximum screen size | 10.9 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | D70339 |
| EAN | 7640186413398 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
The DICOTA 4-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right, left, top and bottom of the screen from an angle of +/- 30 degrees. A special silicone layer enables easy, bubble-free application and residue-free removal. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Suitable for | Tablet |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Suitable for | Tablet |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Features | |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Compatibility | Apple iPad Air 4th Gen 2020 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Compatibility | Apple iPad Air 4th Gen 2020 |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.42 mm |
| Width | 173 mm |
| Height | 271 mm |
| Display | |
| Compatibility | Apple iPad Air 4th Gen 2020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
You may also be interested in
| Product |
DICOTA D70339 display privacy filter 2...
£62.40
£52.00
|
Popular
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£59.94
£49.95
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£62.45
£52.04
|
Hot Product
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£58.86
£49.05
|
New
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£72.58
£60.48
|
Recommended
DICOTA D30124 display privacy filter 3...
£35.26
£29.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D70339
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
D30124
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
| Suitable for |
Tablet
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|