Duracell BUN0043B household battery Rechargeable battery AAA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
£52.42
£43.68
NiMH, 800 mAh, AAA, 16 Pack
| SKU | BUN0043B |
|---|---|
| EAN | 5055190140758 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell Pre-Charged rechargeables are the latest in battery technology offering the best of both worlds. Ready to use from the pack and rechargeable thousands of times.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Number of batteries included | 16 pc(s) |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 240 g |
| Features | |
|---|---|
| Number of batteries included | 16 pc(s) |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Duracell BUN0043B household battery Re...
£52.42
£43.68
|
Duracell BUN0044B household battery Re...
£46.96
£39.13
|
Duracell BUN0059A household battery Re...
£61.19
£50.99
|
Duracell BUN0057A household battery Re...
£62.03
£51.69
|
Duracell BUN0052B household battery Re...
£53.93
£44.94
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0043B
|
BUN0044B
|
BUN0059A
|
BUN0057A
|
BUN0052B
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
D
|
C
|
AA
|