Duracell CR1620 3V Single-use battery Lithium
£2.17
£1.81
CR1620, 3V, lithium
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | DL1620 |
| EAN | 5000394016149 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Lithium
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR1620 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery technology | Lithium |
| Packaging data | |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 8 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery technology | Lithium |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 8 mm |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package weight | 6 kg |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Duracell CR1620 3V Single-use battery...
£2.17
£1.81
|
Bestseller
Duracell LR44 household battery Single...
£2.06
£1.72
|
Duracell LR54 household battery Single...
£2.40
£2.00
|
Recommended
Verbatim AA Alkaline Batteries
£1.74
£1.45
|
Popular
Duracell DL1220 household battery Sing...
£2.98
£2.48
|
New
Duracell D371 household battery Single...
£3.18
£2.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL1620
|
LR44
|
LR54
|
49921
|
DL1220
|
D371
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Verbatim
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Lithium
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Silver-Oxide (S)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AA
|
N/A
|
N/A
|