Duracell MX2500 household battery Single-use battery AAAA Alkaline
£8.59
£7.16
Alkaline, Ultra Power, AAAA
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | MX2500 |
| EAN | 5050914672652 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Durcaell Ultra AAAA alkaline battery with high performance cathode technology.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power.
Especially suited to Cameras, camcorders, with high energy output, reliability, long shelf life, and good low temperature performance.
This is a non-rechargeable battery.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power.
Especially suited to Cameras, camcorders, with high energy output, reliability, long shelf life, and good low temperature performance.
This is a non-rechargeable battery.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 18 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 18 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery form factor | Cylindrical |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Battery technology | Alkaline |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Duracell MX2500 household battery Sing...
£8.59
£7.16
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
New
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Recommended
Duracell DA10 household battery Single...
£6.98
£5.82
|
Duracell DA13 household battery Single...
£6.98
£5.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MX2500
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
DA10
|
DA13
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|