Varta 2x CR2430 Single-use battery Lithium
£7.56
£6.30
2x CR2430, Lithium, 280mAh
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 06430101402 |
| EAN | 4008496747191 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- The most important button cells know available in the practical 2 pack.
- Also perfect for mass retail.
- More value for money: Twice the amount in each package.
- Larger package frightens shoplifters.
- New package size and design fit perfect into the battery shelf layout.
- Meet the requirements of one stop shoppers.
- Also perfect for mass retail.
- More value for money: Twice the amount in each package.
- Larger package frightens shoplifters.
- New package size and design fit perfect into the battery shelf layout.
- Meet the requirements of one stop shoppers.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2430 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 280 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3 mm |
| Diameter | 2.45 cm |
| Weight | 4 g |
| Package width | 79 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 79 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 6 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 280 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package weight | 13 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
Recommended
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Bestseller
Duracell MX2500 household battery Sing...
£8.59
£7.16
|
Duracell DA10 household battery Single...
£6.98
£5.82
|
New
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£10.08
£8.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
MX2500
|
DA10
|
637991
|
| Manufacturer |
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Energizer
|
| Battery technology |
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
Zinc-Air
|
Lithium
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|