Eaton EBP-1616I UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V
£620.81
£517.34
72 V, 6 x 12 V / 9 Ah, for 5PX G2 EBM, 9PX, 9PX EBM
| SKU | EBP-1616I |
|---|---|
| EAN | 3553340800429 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
Eaton Easy Battery+ Distributed services for battery pack replacement, 72 V, 6 x 12 V / 9 Ah, for 5PX G2 EBM, 9PX, 9PX EBM.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 6 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 16.1 kg |
| Width | 210 mm |
| Height | 77 mm |
| Depth | 470 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
Eaton EBP-1616I UPS battery Sealed Lea...
£620.81
£517.34
|
Popular
APC RBC44 UPS battery Sealed Lead Acid...
£733.14
£610.95
|
Hot Product
APC Smart-UPS X-Series External Batter...
£633.73
£528.11
|
Recommended
APC Smart-UPS X-Series External Batter...
£751.44
£626.20
|
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
£656.09
£546.74
|
PowerWalker BP P72R-12x9Ah 12 V 9 Ah
£526.68
£438.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1616I
|
RBC44
|
SMX48RMBP2U
|
SMX120BP
|
APCRBC140
|
10134012
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
PowerWalker
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|