Energizer E90 Single-use battery Alkaline
£17.28
£14.40
LR1/E90, 10 per Pack
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 608306 |
| EAN | 5715328117709 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
From glucose monitors to the latest games and toys - find the right battery for the small electronic devices you own.
Energizer has been a worldwide leader in small electronics batteries for decades. You can rely on the precision engineering of our batteries to power all of your small electronic devices including:
- books
- games
- personal organisers
- electronic games and toys
- computers
- personal care
- calculators
- keyless entry
- garage openers
- digital thermometers
- blood pressure monitors
- home health
Energizer has been a worldwide leader in small electronics batteries for decades. You can rely on the precision engineering of our batteries to power all of your small electronic devices including:
- books
- games
- personal organisers
- electronic games and toys
- computers
- personal care
- calculators
- keyless entry
- garage openers
- digital thermometers
- blood pressure monitors
- home health
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.2 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Size (imperial) | 1.27 cm (0.5") |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Energizer E90 Single-use battery Alkal...
£17.28
£14.40
|
Recommended
Duracell LR54 household battery Single...
£2.40
£2.00
|
Hot Product
Duracell DL1220 household battery Sing...
£2.98
£2.48
|
Bestseller
Duracell DL2430 household battery Sing...
£3.83
£3.19
|
Duracell D371 household battery Single...
£3.18
£2.65
|
New
Duracell D389 household battery Single...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
608306
|
LR54
|
DL1220
|
DL2430
|
D371
|
D389
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Silver-Oxide (S)
|
Silver-Oxide (S)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|