Epson Home Cinema Lifestudio Pop — EF-61G Ice Green
£688.37
£573.64
Epson Lifestudio Pop — EF-61G Ice Green
- Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio: Advanced, state-of-the-art Sound by Bose technology delivers superior audio quality, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
- Full HD, 700 lumens, up to 3x brighter images*: Stunning visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED technology ensures more vivid, vibrant images.
- Google TV & Google Assistant: Easy access to over 400,000 movies and shows from across your favourite apps and subscriptions, like Netflix, and more— all in one place*.
- Intelligent Instant Setup: Compact design for seamless indoor and outdoor use, with effortless setup for easy portability.
- Eco-conscious and caring, backed by a 5-year warranty*: Epson, the world leader in projectors since 2001, offers highly reliable, low-maintenance products for up to 10 years of worry-free entertainment—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
| SKU | V11HB72340 |
|---|---|
| EAN | 8715946741543 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Home Cinema |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Compact and feature-packed, designed for seamless big-screen entertainment— anytime, anywhere
Enjoy truly immersive moments with Epson Lifestudio portable smart projectors. Sleek, compact, and loaded with features, they are designed with advanced, state-of-the-art image and audio technology, built-in smart TV functions, and effortless setup for seamless immersive entertainment indoors and out.
Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio
Experience rich, crisp audio powered by state-of-the-art Sound by Bose technology, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
More vivid, up to 3x brighter images*
Brighten up your life with 700 lumens of Full HD visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED deliver vibrant, lifelike images. HDR10 support and a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio ensure sharp shadows, fine detail, and deep blacks.
Google TV & Google Assistant
Easily access over 400,000 movies and TV shows, including your favourites from Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, and more*. Use Google Assistant voice commands to control your projector, search content, launch apps, and play music. With Google Cast, stream movies, shows, photos, and music straight from your phone or tablet.
Intelligent Instant Setup for effortless portability
Elevate your viewing entertainment into an immersive big-screen experience at home or on the go. Packed with features like auto focus, auto keystone correction, auto obstacle avoidance, and auto screen fit, it automatically adjusts to the optimal screen size for your space as soon as you power it on.
Easy to fit into your lifestyle
Create unforgettable moments on a screen up to 150 inches. Enhance your gaming performance with smoother, more responsive gameplay.
Eco-conscious and caring
Enjoy up to 10 years of worry-free entertainment with Epson’s highly reliable, low-maintenance projectors—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
Enjoy truly immersive moments with Epson Lifestudio portable smart projectors. Sleek, compact, and loaded with features, they are designed with advanced, state-of-the-art image and audio technology, built-in smart TV functions, and effortless setup for seamless immersive entertainment indoors and out.
Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio
Experience rich, crisp audio powered by state-of-the-art Sound by Bose technology, with integrated Bluetooth and Dolby Audio for a truly immersive experience.
More vivid, up to 3x brighter images*
Brighten up your life with 700 lumens of Full HD visuals powered by Epson’s 3LCD x RGB-LED deliver vibrant, lifelike images. HDR10 support and a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio ensure sharp shadows, fine detail, and deep blacks.
Google TV & Google Assistant
Easily access over 400,000 movies and TV shows, including your favourites from Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, and more*. Use Google Assistant voice commands to control your projector, search content, launch apps, and play music. With Google Cast, stream movies, shows, photos, and music straight from your phone or tablet.
Intelligent Instant Setup for effortless portability
Elevate your viewing entertainment into an immersive big-screen experience at home or on the go. Packed with features like auto focus, auto keystone correction, auto obstacle avoidance, and auto screen fit, it automatically adjusts to the optimal screen size for your space as soon as you power it on.
Easy to fit into your lifestyle
Create unforgettable moments on a screen up to 150 inches. Enhance your gaming performance with smoother, more responsive gameplay.
Eco-conscious and caring
Enjoy up to 10 years of worry-free entertainment with Epson’s highly reliable, low-maintenance projectors—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 0 - 3810 mm (0 - 150") |
| Projection distance | 0.8 - 4 m |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Projection technology | LCD |
| Projector brightness | 700 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser/LED hybrid |
| Service life of light source | 20000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser/LED hybrid |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system | |
| Throw ratio | 1.2:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Features | |
| Video apps | Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, YouTube |
| Audio decoders | Dolby Audio |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Multimedia | |
| Audio decoders | Dolby Audio |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black, White |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 199 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 75 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson Home Cinema Lifestudio Pop — EF-...
£688.37
£573.64
|
Popular
Epson EB-1780W
£599.94
£499.95
|
Bestseller
Epson EB-982W
£670.84
£559.03
|
Viewsonic PX701-4K data projector Stan...
£724.48
£603.73
|
Hot Product
Acer Home H6518STi projector (DLP 3D,...
£623.95
£519.96
|
Recommended
BenQ MX825STH Short throw projector 35...
£713.48
£594.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HB72340
|
V11H795041
|
V11H987040
|
PX701-4K
|
MR.JSF11.002
|
9H.JMV77.13E
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Viewsonic
|
Acer
|
Benq
|
| Projection technology |
LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
DMD
|
DLP
|
DLP
|
| Projector brightness |
Up to 1200 lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
10000:1
|
16000:1
|
12000:1
|
10000:1
|
20000:1
|
| Weight |
N/A
|
up to 2000g
|
3000g to 4000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
| Noise level |
N/A
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
N/A
|
30dB to 40dB
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1 to 2
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
2
|
2
|
1
|
2
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
N/A
|
1
|
2
|
N/A
|
1
|
3
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:10
|
N/A
|
16:9
|
4:3
|
| Projector native resolution |
1080p (1920x1080)
|
WXGA (1280x800)
|
WXGA (1280x800)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
1080p (1920x1080)
|
XGA (1024x768)
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
Short throw projector
|
| Light source type |
Laser/LED hybrid
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|