Equip Cat.6A U/UTP Patch Cable, 2m, Blue
£7.56
£6.30
Cat.6A U/UTP Patch Cable, 2m, Blue
- 4 x 2 AWG 26/7
- Unshielded
- 500MHz performance Bandwidth
- Transmission: 10Gbit
- Suitable for PoE, PoE+
- Stranded bare copper conductor
- Molded boot with Strain relief
- RoHS compliant
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH/LSOH)
- Compliant with ISO/IEC 11801 and EN 50173
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 603033 |
| EAN | 4015867230251 |
| Manufacturer | Equip |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The equip® Cat.6A U/UTP Patch Cord is composed of preeminent materials and fully-examined to conform with industrial standards. Offering higher bandwidth and better signal-to-noise margin, the Cat.6A cable is able to deliver ultrahigh and error-free performance in the most demanding network environments, specially for 10G application.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Country of origin | China |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Country of origin | China |
| Connector shielding | No |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 54 g |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 0.0700 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Equip Cat.6A U/UTP Patch Cable, 2m, Blue
£7.56
£6.30
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
603033
|
705910
|
506-94
|
506-93
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
Equip
|
Equip
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|