Ergotron StyleView 61 cm (24") White Wall
£574.97
£479.14
24", 11.4kg, 360°, MIS-D, White
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 13.2 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 45-266-216 |
| EAN | 0698833047349 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
StyleView® Sit-Stand Combo Arm (white)
Durable aluminum construction! Holds a monitor, bar-code scanner, keyboard, wrist rest and mouse on the same arm, providing easy, single-motion height adjustment.
Work sitting or standing with the arm’s ergonomic 25" (64 cm) LCD height adjustment range. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning easy.
Benefits
Flexible, open-architecture design is scalable for future computer equipment
Comfortable, ergonomic data entry—work sitting or standing with 20" (51 cm) single-motion lift adjustment
Five-inch (12.7 cm) independent LCD height adjustment ergonomically accommodates individual users
Easy-to-clean features promote superior infection control
Barcode scanner holder provides easy access to hand-held scanner
Extend LCD and keyboard up to 39.75" (101 cm) from wall; fold equipment back out of the way when not in use. With keyboard in storage position, system depth is as little as 12" (30 cm)
Ergonomic back-tilt keyboard tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry; keyboard tray pulls out when needed and stows inside worksurface
Maintains the relative position of screen and keyboard throughout full range of motion
Clean, concealed and neat routing of cables through the expansive cable management system
Durable aluminum construction! Holds a monitor, bar-code scanner, keyboard, wrist rest and mouse on the same arm, providing easy, single-motion height adjustment.
Work sitting or standing with the arm’s ergonomic 25" (64 cm) LCD height adjustment range. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning easy.
Benefits
Flexible, open-architecture design is scalable for future computer equipment
Comfortable, ergonomic data entry—work sitting or standing with 20" (51 cm) single-motion lift adjustment
Five-inch (12.7 cm) independent LCD height adjustment ergonomically accommodates individual users
Easy-to-clean features promote superior infection control
Barcode scanner holder provides easy access to hand-held scanner
Extend LCD and keyboard up to 39.75" (101 cm) from wall; fold equipment back out of the way when not in use. With keyboard in storage position, system depth is as little as 12" (30 cm)
Ergonomic back-tilt keyboard tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry; keyboard tray pulls out when needed and stows inside worksurface
Maintains the relative position of screen and keyboard throughout full range of motion
Clean, concealed and neat routing of cables through the expansive cable management system
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 13.2 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment range | 0 - 640 mm |
| Turn angle | 360° |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Pan range | 0 - 360° |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 648 mm |
| Package depth | 561 mm |
| Package height | 282 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Package weight | 14.1 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 14.1 kg |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
New
Ergotron StyleView 61 cm (24") Wh...
£574.97
£479.14
|
Bestseller
Ergotron 200 Series Combo Arm 61 cm (2...
£617.40
£514.50
|
Hot Product
Ergotron StyleView Vertical Lift, Pati...
£671.69
£559.74
|
Popular
Ergotron LX Wall Mount System 81.3 cm...
£633.17
£527.64
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
£460.30
£383.58
|
SMS Smart Media Solutions Wand-/Bodenh...
£651.12
£542.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
45-266-216
|
45-230-200
|
60-609-216
|
45-551-216
|
461672
|
FMN091003
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Manhattan
|
SMS Smart Media Solutions
|
| Product colour |
White
|
Black
|
White
|
White
|
Silver
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Floor-to-Wall
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
N/A
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|