eSTUFF ES636125-BULK mobile device charger Smartphone White AC Fast charging Indoor
£14.26
£11.88
Home Charger USB-C PD 3A 20W, US Plug - White
- Input: 100~230V US plug
- Output:USB-C 5V/3A/15Watt / 9V/2.22A/20W / 12V/1.67A/20W
- Supports Apple Fast Charge and QC3.0
- US Plug
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES636125-BULK |
| EAN | 5704174243571 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
High quality home charger for smartphones and tablets with one USB-C PD output.
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested and approved for use within the EU.
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type A |
| Input current | 0.5 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES636125-BULK mobile device cha...
£14.26
£11.88
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£15.60
£13.00
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£20.47
£17.06
|
Recommended
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£19.62
£16.35
|
Popular
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£20.71
£17.26
|
Hot Product
Ubiquiti INS-3AF-USB mobile device cha...
£20.83
£17.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES636125-BULK
|
UMC0014A
|
USB2PACBK
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
INS-3AF-USB
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
2-Power
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Ubiquiti
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|