eSTUFF ES641042 power bank Wireless charging Black
£33.31
£27.76
INFINITE Power Bank 10.000 mAh PD20W with magnetic charging.
- Charging cable included
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | ES641042 |
| EAN | 5715063151778 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Sustainability: The shell of the power bank is made from 35% post-consumer recycled GRS* certified polycarbonate (rPC) and from 65% virgin plastic.
Quality: The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* GRS = Global Recyle Standard
Description:
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with USB-C port for charging both the battery itself and for charging devices with Power Delivery up to 20W, as well as an USB A port for charging devices. Furthermore, it has a MicroUSB port for charging the powerbank itself.
The magnetic wireless charging works with smartphones compatible with either Qi or MagSafe endabled iPhones.
Capacity:
10.000 mAh 37Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/3A. 9V/2A, 12V/1.5A
MicroUSB: 5V/2A. 9V/2A, 12V/1.5A
Output
USB-A: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
USB-C: 5V/3A, 9V/2.2A, 12V/1.67A (PD20W)
Wireless Output: 5W, 7.5W, 10W (max)
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Sustainability: The shell of the power bank is made from 35% post-consumer recycled GRS* certified polycarbonate (rPC) and from 65% virgin plastic.
Quality: The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* GRS = Global Recyle Standard
Description:
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with USB-C port for charging both the battery itself and for charging devices with Power Delivery up to 20W, as well as an USB A port for charging devices. Furthermore, it has a MicroUSB port for charging the powerbank itself.
The magnetic wireless charging works with smartphones compatible with either Qi or MagSafe endabled iPhones.
Capacity:
10.000 mAh 37Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/3A. 9V/2A, 12V/1.5A
MicroUSB: 5V/2A. 9V/2A, 12V/1.5A
Output
USB-A: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
USB-C: 5V/3A, 9V/2.2A, 12V/1.67A (PD20W)
Wireless Output: 5W, 7.5W, 10W (max)
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| MagSafe compatible | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Micro-USB connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging power | 10 W |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 209 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES641042 power bank Wireless ch...
£33.31
£27.76
|
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 16000
£46.02
£38.35
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£35.10
£29.25
|
Hot Product
Belkin BPB006btBLK 10000 mAh Black
£48.52
£40.43
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£32.76
£27.30
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£29.56
£24.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES641042
|
420-35
|
420-53
|
BPB006BTBLK
|
420-59
|
BPB011BTBK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|