eSTUFF ES68900211-BULK stylus pen 15 g Black
£9.20
£7.67
Passive Universal Stylus Pen
| SKU | ES68900211-BULK |
|---|---|
| EAN | 5715063152997 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The eSTUFF passive stylus pen is a smart and cost-effective solution for your touchscreen needs. Unlike using your finger, this pen prevents your screen from getting dirty and oily. It also works with any device that has a capacitive touchscreen, whether it is a smartphone, tablet, laptop, or monitor.
The eSTUFF passive stylus pen has a precision tip that simulates the touch of your finger, but with more accuracy and control. You can use it for browsing the web, swiping through photos, drawing and sketching, and more. However, if you need a higher level of precision and functionality, you may want to consider an active stylus pen instead.
The eSTUFF passive stylus pen is easy to use and maintain. It does not require batteries or charging, and it can last for a long time. The eSTUFF passive stylus pen is a great accessory for anyone who wants to enhance their touchscreen experience.
The eSTUFF passive stylus pen has a precision tip that simulates the touch of your finger, but with more accuracy and control. You can use it for browsing the web, swiping through photos, drawing and sketching, and more. However, if you need a higher level of precision and functionality, you may want to consider an active stylus pen instead.
The eSTUFF passive stylus pen is easy to use and maintain. It does not require batteries or charging, and it can last for a long time. The eSTUFF passive stylus pen is a great accessory for anyone who wants to enhance their touchscreen experience.
| Technical details | |
|---|---|
| Shape | Round |
| Applicability | Universal |
| Width | 8.9 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Product colour | Black |
| Power source type | USB |
| Power requirements | 5V/0.2A |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Width | 8.9 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| Weight | 15 g |
| Tip diameter | 1.45 mm |
| Features | |
|---|---|
| Shape | Round |
| Applicability | Universal |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Packaging data | |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF ES68900211-BULK stylus pen 15 g...
£9.20
£7.67
|
Hot Product
Sandberg Smartphone Stylus
£8.52
£7.10
|
Popular
Sandberg Tablet Stylus
£9.96
£8.30
|
iogear GSTY103 stylus pen Black
£12.60
£10.50
|
Port Designs 180627 stylus pen 20 g Bl...
£11.32
£9.43
|
Bestseller
Targus AMM163AMGL stylus pen 10 g Blac...
£11.58
£9.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68900211-BULK
|
461-01
|
461-02
|
GSTY103
|
180627
|
AMM163AMGL
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
iogear
|
Port Designs
|
Targus
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
| Device compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|