eSTUFF USB-C to 2 x USB 3.0 & 2 x USB-C 3.1
£33.18
£27.65
USB-C to 2 x USB 3.0 & 2 x USB-C 3.1
- One of the USB-A ports supports BC1.2, max output 7.5W (5V/1.5A)
- USB-C PD Charging up to 100W (20V/5A)
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | ES625002 |
| EAN | 5704174838180 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
Add 2 x USB3.0 ports and 2 x USB-C ports to your laptop, desktop or tablet USB-C connection.
Input:
USB-C Male x 1
Output:
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C x 2
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A x 2
Input:
USB-C Male x 1
Output:
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C x 2
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A x 2
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | CE, RoHS |
| Cable length | 0.15 m |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Overcurrent protection | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Compatible products | Macbooks, Laptops and other USB-C equipped devices, no driver needed |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | White |
| Overload protection | Yes |
| Overcurrent protection | Yes |
| Performance | |
| Certification | CE, RoHS |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Overcurrent protection | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Compatible products | Macbooks, Laptops and other USB-C equipped devices, no driver needed |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 67 g |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 84 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 84 g |
| Design | |
| Product colour | White |
| Certification | CE, RoHS |
| Cable length | 0.15 m |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
eSTUFF USB-C to 2 x USB 3.0 & 2 x...
£33.18
£27.65
|
Bestseller
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
£26.94
£22.45
|
Popular
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£31.15
£25.96
|
LogiLink UA0096 interface hub 480 Mbit...
£30.24
£25.20
|
Recommended
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
£45.96
£38.30
|
Transcend HUB3
£34.32
£28.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES625002
|
ST4202USBGB
|
ST7202USBGB
|
UA0096
|
ST7320USBC
|
TS-HUB3K
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Transcend
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
7
|
10
|
6
|
4
|