FSP FSP500-50AAC power supply unit 500 W ATX
£78.00
£65.00
500W, 90-264Vac, Intel PSDG ATX 12V V2.52, 80 PLUS BRONZE, Active PFC
- Intel PSDG ATX 12V V2.52 version
- 80 PLUS BRONZE Certification
- Worldwide Input Voltage 100Vac-240Vac
- Single 12V Rails Fulfill all System Demand
- Active PFC Within 0.99 Power Factor Correction
- Forward & D2D Circiuit Design Offering High Performance and Efficiency
- 12cm Fan Provide Ultra Silent Working Environment
- National Safety Regulations Certification: CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 500 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | 9PA500C708 |
| EAN | 4713224523342 |
| Manufacturer | FSP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
FSP AAC Series features with eco-friendly design, which allows AAC series to reach up to 85% efficiency. AAC series also equipped with complete protection to prevent your system from damage. AAC series does the job efficiently and reliably, making it a stable power supply unit built to satisfy the demands of all kind of system build.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 3 - 7 A |
| Power factor | 0.99 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 41.66 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating |
| Hold time | 16 ms |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.52 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Certification | CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL |
You may also be interested in
| Product |
New
FSP FSP500-50AAC power supply unit 500...
£78.00
£65.00
|
Recommended
DELL WU136 power supply unit 235 W
£74.88
£62.40
|
Bestseller
DELL 3WN11 power supply unit 240 W Sil...
£63.96
£53.30
|
Popular
DELL 2TXYM power supply unit 240 W Sil...
£67.08
£55.90
|
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£68.64
£57.20
|
Hot Product
DELL 450-AEBM power supply unit 495 W...
£73.32
£61.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9PA500C708
|
WU136
|
3WN11
|
2TXYM
|
GPS-500A8
|
450-AEBM
|
| Manufacturer |
FSP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Chieftec
|
DELL
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
N/A
|