Gamber-Johnson 7160-1449-04 mobile device keyboard Black, Grey USB QWERTY Spanish
£159.40
£132.83
Rugged Lite Keyboard, USB, 76-key, 5V, 500mA
- Integrated center Touchpad with right and left mouse buttons
- 76-key keyboard with 12 function keys for custom operation
- Low-profile ergonomic design for ease of use in a mobile environment
- Emergency Key - a configurable key that can be used to send for emergency help or assistance
- Silicone rubber keys with white lettering and a rugged ABS polycarbonate case
- Input cable: USB Type A male connector (coiled cable)
- Supports Windows (XP or Above), Android, Linux, and Mac OS / iOS platforms
- USB- A port to attach a mouse, another peripheral, or flash drive (USB 2.0 500mA)
- Rubber feet to prevent slippage
| Keyboard layout | QWERTY |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | 7160-1449-04 |
| EAN | 0041898991131 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | In Stock |
Gamber-Johnson's low-profile Rugged Lite keyboard is thin, light-weight, and has an ergonomic feel and is a cost-effective solution and the perfect complement for an application that does not require fully rugged devices. Combine this keyboard with Gamber-Johnson's Quick Release Keyboard Cradle mount to provide even more convenience
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | Spanish |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard number of keys | 72 |
| Performance | |
| Cover | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Silicone |
| Pointing device | Touchpad |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | Spanish |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard number of keys | 72 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Design | |
| Cover | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Product colour | Black, Grey |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Weight & dimensions | |
| Width | 216.8 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 17.2 mm |
| Weight | 450 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
You may also be interested in
| Product |
New
Gamber-Johnson 7160-1449-04 mobile dev...
£159.40
£132.83
|
Popular
HP L67436-051 mobile device keyboard A...
£291.60
£243.00
|
Recommended
Gamber-Johnson 7160-1449-00 mobile dev...
£159.40
£132.83
|
Hot Product
Microsoft Surface Go Type Cover Black...
£162.00
£135.00
|
Bestseller
Logitech Rugged Combo 3 Touch
£212.93
£177.44
|
Logitech Combo Touch
£207.71
£173.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7160-1449-04
|
L67436-051
|
7160-1449-00
|
KCN-00029
|
920-010367
|
920-011436
|
| Manufacturer |
Gamber-Johnson
|
HP
|
Gamber-Johnson
|
Microsoft
|
Logitech
|
Logitech
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
AZERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
AZERTY
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Docking
|
Wired
|
Docking
|
Docking
|
Docking
|
| Device interface |
USB
|
Pogo Pin
|
USB
|
Microsoft Cover port
|
Smart Connector
|
Smart Connector
|