GIGABYTE AI TOP ATOM Desktop PC- Nvidia GB10, NVIDIA Blackwell, 128 LPDDR5x-SDRAM, 4000GB SSD, NVIDIA DGX OS
£4,255.19
£3,545.99
AI TOP ATOM Desktop PC- Nvidia GB10, NVIDIA Blackwell, 128 LPDDR5x-SDRAM, 4000GB SSD, NVIDIA DGX OS
- AI-Native Superchip Architecture – Powered by NVIDIA Grace Blackwell, delivering up to 1 PFLOP of AI performance for advanced local workloads
- Unified 128GB Memory – Shared CPU-GPU memory eliminates VRAM limits, enabling smooth execution of large AI models
- Compact Personal AI Supercomputer – Desktop-friendly 1L design brings datacenter-level AI compute to your workspace
- Energy-Efficient Performance – Optimized for high performance per watt, ideal for continuous local inference and development
- Ready-to-Run AI Platform – Pre-integrated NVIDIA AI software stack with GIGABYTE AI TOP Utility for seamless model deployment, training, and inference
| SKU | ATAGB10-9000 |
|---|---|
| EAN | 4719331875756 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | In Stock |
The GIGABYTE AI TOP ATOM is a compact personal AI supercomputer designed to bring powerful local AI capabilities directly to your desktop. Powered by the NVIDIA Grace Blackwell Superchip, it delivers petaflop-scale performance with 128GB of unified memory, enabling seamless development, fine-tuning, and inference of large AI models without relying on the cloud. Its energy-efficient, ready-to-run design makes advanced AI accessible for developers, researchers, and creators in a small, desktop-friendly form factor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor model | GB10 |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor cores | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 4 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| On-board GPU manufacturer | NVIDIA |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Product type | Mini PC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1a |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 4 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 240 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Box contents | 1 x AI TOP ATOM 1 x Adapter Power Cord (Vary by country) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | NVIDIA DGX OS |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 116 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Box contents | 1 x AI TOP ATOM 1 x Adapter Power Cord (Vary by country) |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Warranty period | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
GIGABYTE AI TOP ATOM Desktop PC- Nvidi...
£4,255.19
£3,545.99
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon w5 w5-2455X 32 GB...
£4,550.40
£3,792.00
|
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i9...
£3,472.03
£2,893.36
|
New
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
£5,642.65
£4,702.21
|
Recommended
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Co...
£3,653.05
£3,044.21
|
Popular
Axis S1116 Intel® Core™ i5 8400 8 GB 8...
£3,587.00
£2,989.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ATAGB10-9000
|
5E8Q7EA#ABU
|
A0ZC6EA#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
90AS00I1-M000B0
|
01617-001
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
HP
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
Axis
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Xeon w5
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
NVIDIA DGX OS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
N/A
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Internal memory |
128GB and above
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
32GB
|
8GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|